Protipožiarne opatrenia
Hasiace prístroje
Hasiace prístroje slúžia len na prvý zásah osôb nachádzajúcich sa v priestore, kde vznikol požiar, až do príchodu hasičskej jednotky. Prenosné hasiace prístroje musia byť umiestnené na viditeľnom a prístupnom mieste tak, aby rukoväť hasiaceho prístroja bola max. vo výške 1,5 m nad podlahou. Vzdialenosť medzi hasiacimi prístrojmi nesmie byť väčšia ako 30 m.
Elektrická požiarna signalizácia
Vyrába sa množstvo typov, ktorých základom je akusticky a opticky signalizovať vznik požiaru. Zariadenie elektrickej požiarnej signalizácie musí byť v stavbách, kde je ubytovaných viac ako 50 osôb (napríklad v hoteloch), ktoré majú konštrukčný celok nehorľavý, napr. železobetón. Čoraz častejšie sa využívajú aj v obytných priestoroch, v bytových a rodinných domoch).
Voda na hasenie požiarov
Ako zdroj vody na hasenie požiarov sa často využívajú prírodné jazerá, verejné vodovody alebo požiarne nádrže, ktoré zabezpečujú vodu na hasenie požiarov. V interiéri stavby sa na účely hasenia požiaru inštalujú hadicové zariadenia alebo vnútorný rozvod vody, určený len pre použitie zasahujúcou hasičskou jednotkou.
Bezpečné správanie sa
Najlepšou prevenciou pri predchádzaní vzniku požiarov je v prvom rade dodržiavanie bežných pravidiel čistého a bezpečného domova. Patrí k nim o. i. udržiavanie poriadku v spoločných priestoroch, rešpektovanie zákazu fajčenia a narábania s otvoreným ohňom, opatrnosť narábania s horľavými materiálmi a pod.
Únikové cesty
Ich podoba závisí najmä od výšky stavby. V stavbách na bývanie s požiarnou výškou nadzemnej časti viac ako 22,5 m musí byť umožnený únik aspoň dvoma chránenými únikovými cestami, ktoré musia byť odvetrané a vybavené núdzovým osvetlením. Od ostatných častí stavby musia byť oddelené požiarnymi deliacimi konštrukciami. Na všetkých únikových cestách, kde nie je priamo viditeľný východ zo stavby, musí byť vyznačený smer úniku. Značky viditeľné z diaľky sa odporúča umiestniť do výšky minimálne 2,5 m nad podlahu a značky viditeľné zblízka do výšky 1,5 m nad podlahu.
Prístupové komunikácie
Prístupová komunikácia musí viesť minimálne do vzdialenosti 30 m od stavby a od vchodu do stavby, cez ktorý sa predpokladá zásah (nemusí ísť o hlavný vchod do budovy, vhodné sú bočné vchody, ktoré sú voľnejšie). Musí mať trvale voľnú šírku najmenej 3 m; pričom do trvale voľnej šírky sa nezapočítava parkovací pruh. Taktiež musí byť vyhotovená tak, aby jej únosnosť na zaťaženie jednou nápravou vozidla bola najmenej 80 kN. Vjazdy na prístupové komunikácie a prejazdy na nich musia mať šírku minimálne 3,5 m a výšku najmenej 4,5 m. Nástupné plochy musia byť široké najmenej 3,5 m, trvale voľné, označené dopravnou značkou Zákaz státia, napojené na prístupovú komunikáciu a ich sklon môže byť najviac 2 %.
(Prezídium Hasičského a záchranného zboru)